Ufak Tefek Cinayetler - Sezon 1

Haziran 06, 2018Ä°lgili resim


Sezonun en çok izlenilen, takip edilen dizisi Ufak Tefek Cinayetler sezon finaliyle şimdilik veda etti. Bütün sezon olduğu gibi bol entrikalı, bol kavgalı, çekişmeli bir bölümdü, sezon finali de.
Takipçilerini tatmin etti mi orası soru işareti. Ama sezon finali tam da benim kafam da düşündüğüm gibiydi. Tüm sezon merak edilen sorunun cevabını öğrendik yani en azından bir tanesini. O da "kurban kim?" Henüz katili öğrenemedik ama bu da ikinci sezonun hikayesi olacak ve ikinci sezon çok daha farklı çekişmeler olacak sanırım. Çünkü şimdilik pek öyle üstü kapalı kalan, ödeşilmemiş bir konu kalmadı. Bu yazı ağır spoiler içerecek, diziyi ya da sezon finalini izlemediyseniz ve de spoiler sevmiyorsanız devamını okumayın derim.
O zaman en başından başlayarak 1.sezonun kritiğini yapalım.
24 Ekim 2017 de ilk bölüm yayınlandığı günden beri hiç kaçırmadan takip ediyorum diziyi. Senaryosu farklı olsa da, cinayet, sorgu ve de kadınların benzerliğinden diziyi ilk izlediğim günden beri Big Little Lies esinlenmesi olduğunu düşünüyorum ki o diziyi çok severim, onun da ikinci sezonunun heyecanla bekliyoruz.

Lisede çok yakın arkadaş olan 4 kadının; Merve (Aslıhan Gürbüz), Oya (Gökçe Bahadır), Pelin (Bade İşçil) ve Arzu (Tülin Özen) hayatlarını izledik. Evet, lisede çok iyi arkadaşlarmış fakat daha sonra (Merve'nin sebebinin hala tam olarak ne olduğunu anlayamasam da) Merve,Pelin ve Arzu'nun, Oya'ya ve edebiyat öğretmenleri Edip Hocaya kurdukları komplo ile okuldan atılmalarına neden oluyorlar. Edip Hocanın öğretmenlikten atılması, okuldan atılması ve ailesinin ona inanmaması yüzünden Oya'nın intihara teşebbüs etmesi ve bir daha çocuğunun olamayacağını öğrenmesi ile hayatları mahvoluyor. Ve onları okuldan atan, okul müdürünün cenazesinde bu dörtlünün tekrar yolları kesişiyor. Oya, Sarmaşık'a tekrar taşınıyor ve olanlar oluyor.

Hangi olay da kim haklı gerçekten tartışmalı bir durum. Merve'yi tutanlar var , Oya'yı tutanlar var. Her ne kadar olaylara karışsa da aralarında bana göre en masum olan kesinlikle Arzu. Şimdi tabii ki burada tüm sezon neler olduğunu bir nefeste anlatacak değilim. Gerçi karşılıklı bir çay, kahve içiyor olsaydık bir nefeste anlatırım kesin, kendim de o potansiyeli görüyorum. Fakat sezon boyunca en beğendiğim ve önemli olan sahneleri sıralayacağım.
1.Bölüm-1996 yılında neler yaşandı?

1.bölüm de 20 yıl önce neler olduğunu gösteren bu sahne, sezon boyunca uzun süre flash backlerle de karşımıza geldi zaten. Merve, Pelin ve Arzu yılanlarının nasıl Oya ve Edip'in hayatlarını kaydırdıklarının sahnesi. Dediğim gibi Merve'nin bu planı yapmaktaki amacını ve nedenini ben anlayamadım. Pelin, Taylan'a yani Oya'nın o zaman ki sevgilisine aşıktı. Oya okuldan atıldıktan hemen sonra da zaten istediğini yaparak Taylan'ı elde etti üstüne bir de evlendi, yuva kurdu. Alkışlar Pelin'e! Arzu'yu zaten Pelin'le Merve zorladılar şahitlik etmesi için. Ama Merve neden yaptı? Evet, Merve Edip'e platonikmiş. Edip'te bunu hiç fark etmemiş ya da fark etmiş ama göz arda etmiş. Merve buna çok sinirlenmiş, zaman zaman da Oya'yı kıskanıyormuş ama ikisinin de okuldan atılması aslında Merve'nin eline bir şey geçirmedi. Kadın resmen sırf kötülük olsun diye yapmış.

1. Bölüm - Efsane Dörtlü


İşte o 20 yıl önce yaşanan olaydan sonra 4'lünün ilk bir araya gelişi. Oya dışında diğer üç yılan zaten hiç birbirlerinden ayrılmamışlar, yedikleri içtikleri ayrı gitmemiş. Oya, cenazeye gitmeye karar verince karşılaşıyorlar ve aslında olaylar buradan sonra başlıyor. Sezon finalinde bile sanki her şey Oya geldi de ondan bozuldu gibi konuşsalar da Oya gelmese de Arzu zaten aldatılıyordu ve yuvası yıkılacaktı. Merve ve Pelin, bunu biliyorlardı ve Arzu'dan saklıyorlardı. Arkadaşlıkları zaten öyle pek sağlam değildi yani.

1. Bölüm - Tehlikeli Tesadüf


Türk dizi tarihinde ilk defa bir sahne de canım Arctic Monkeys çalarak Merve'nin kocası Serhan ve Oya bir tesadüfle tanıştılar ve bir çok cinayet girişimine sebebiyet veren, Oya'nın asla çocuğu olunamaz derken sihirli spermleriyle Oya'nın hamile kalmasına sebebiyet veren Oya & Serhan aşkı başladı. 20 yıl sonra sen git, seni okuldan attıran, senden zaten öyle spor olsun diye nefret eden kadının kocasına aşık ol. Alkışlar Oya'ya!

6. Bölüm - Şer Birliği Bozuluyor mu?

Oya ne kadar iyi birisi olmaya çalışırsa çalışsın Sarmaşık'a tekrar taşınınca ve tekrar bir takım ufak tefek oyunlara maruz kalınca (Merve hanımın da canı sıkılıyormuş herhalde) onlarla anladıkları dilden konuşmaya karar verdi. Zaten tüm sezon boyunca büyük yüzleşmeler hep Oya'nın evinde, yemekte gerçekleştiği için bu sahnede "şer birliğinden" ilk çatırdamaların gelmeye başladığı sahneydi. Böylece hepsi sadece Oya'nın değil birbirlerinin de kuyularını kazmaya başladılar.

11. Bölüm - Evin Yeni Sahibi


Sürpriz sahnelerden birisiydi bu. Yıllardır Merve'yi kıskanan, onun yerine Sarmaşık'ın kraliçesi olmak isteyen Pelin, Merve'nin abisi yüzünden batmanın eşiğine gelmiş Aksaklar'ın o meşhur evini satılığa çıkarmasıyla Merve'den evi aldı. Her ne kadar kendini Merve'nin yerine geçirmek için bunu yapsa da Pelin'de en az Merve kadar gözü kara olsa da, Merve'nin yerine geçebilecek bir kadın değil Pelin. Zaten geçemedi de. Merve Aksak'ın da deyimiyle "kraliçelik özgüven istiyor"

14. Bölüm - Sarmaşık'ı Karıştıracak Gerçekler


Ve Oya'nın 20 yıl önce yaşanılanların intikamını aldığı o sahne. Aslında buna çokta intikam denemez, sadece gerçekleri masaya döktü ve yüzleşti. Tabii Merve, Pelin ve Arzu için eşlerinin ve çocuklarının yanında gerçeklerin açığa çıkması intikam niteliğinde oldu. Zaten Oya'ya aşık olmaya başlamış olan Serhan bu olayları öğrendikten sonra sonunda Merve'ye gidip boşanmak istediğini söylemişti. 

14. Bölüm - Sibel Alaş - Adam


Güzel bir doksanlar şarkısı eşliğinde Oya ve Serhan'ın kavuşma sahnesi. Gerçi mutlulukları çok kısa sürmüştü, bu gecenin daha sabahında kavga etmişlerdi bir daha da zaten tam olarak bir araya hiç gelmediler.

16. Bölüm - Barda Büyük Kavga!


Arzu,Pelin ve Oya üçlüsün sezon boyunca nadir olan beraber gülüp eğlendikleri sahnelerden bir tanesi. Bu bölüm az ekşınlı ve geçiş bölümü niteliğinde olduğu için çok beğenilmemişti ama eğlenceli bir bölümdü bence.

18. Bölüm - Pelin'in Rüyası


Bu sahnede sezon boyunca olan olaylarla ya da cinayetle ilgili bir ipucu bir gönderme bulamadım aslında ben. Yine de ikinci sezon böyle bir sahne olabilir diyorum, çünkü cinayetin üstünü kapatacak ekip bu beşli. Hepsi şu ya da bu şekilde bir cinayete karıştılar.

23. Bölüm - Şok Karşılaşma!


Boşanmak isteyen kocasının hayatında kim olduğunu öğrenmek için kahvesine ilaç atıp onu uyutan ve telefonundan herkese "acil eve gel" diye mesaj atıp elinde buz kıracağı ile bekleyen Merve, buz kıracağı pek bir temel içgüdü de telefon rehberindeki herkese mesaj atmayı nereden esinlendin anacım sen.

26. Bölüm - Oya'yı Bekleyen Büyük Tehlike


En saçma sahnelerden biriydi. Merve, Oya'dan intikam almak için onun eski bir düşmanını bulup plan kuruyor tamam da Oya sen doktorsun! Sırf çocuğun olsun diye niye kendine bilmediğin etmediğin bir iğne yaptırıyorsun. Saf mısın kızım? Nasıl bitirdin sen tıpı??

28. Bölüm - Büyük Yüzleşmede Korkunç Kaza!Merve'nin yaptıklarını öğrendikten sonra Oya, Merve'yle yüzleşmeye gidiyor. Tam aklı başında bir şey yaptı Oya diyoruz ama bunda da salak gibi yanan arabanın içinde kendisi kalıyor. Ya Merve zaten seni öldürmeye çalışıyor kızım yüzleş ama adam gibi yüzleş. Bu şekillere ne gerek vardı ki? Az daha salak gibi sihirli çocuğunu kaybediyordun.

32. Bölüm (Sezon Finali) - Arzu Çılgına Döndü


Bu sahne kesinlikle sezon finalindeki favorim, hatta belki tüm sezondaki favorim kararsızım. Arzu zaten sezon boyunca bir çok kez Burcu'ya dalmak istemişti ve sonunda yaptı. Gerçekten güzel bir kavga sahnesi çekmişler, helal olsun. Alkışlar Arzu'ya! Bir de Burcu kick boks filan yapıyordu,  Arzu kendini çok iyi savundu.

32. Bölüm (Sezon Finali) - Duygu Dolu İtiraf


Sonunda içlerinden bir tanesi arkadaş olduklarını hatırladı da Oya, Merve'yi aslında ne kadar çok sevdiğini itiraf etti. Burada zaten Merve ve Oya bir an Serhan'a bilenince ikisi birleşip Serhan'ı öldürecek zannettim. Ama tabii işler biraz daha karıştı.

32. Bölüm (Sezon Finali) - Büyük Kavga


Tüm sezon olanların hepsinin acısını çıkardıkları sahne buydu. Neredeyse hepsi teker teker birbirlerini camdan atmayı denediler. Ama işte "onlar başrol ölürlerse dizi biter" klişesiyle tabii ki ölen onlardan bir tanesi değil.

32. Bölüm (Sezon Finali) - Kim Öldü?


Tüm sezon merakla beklenilen sorunun cevabı. İkinci sezon devam edeceği için kadınlardan birisi değildir diyordum zaten. Partideki kalabalık da cesedi görünce tamam paniklediler ama kadınlardan biri olsa ya da Serhan, Taylan filan olsa daha büyük bir çığlık kopardı sanki. Bir de polisin katili ararken bu kadar zorlanması da ölenin kim olduğunu tahmin etmemi sağladı, çünkü hikayeye göre herkesin biriyle bir hesabı var ama kimse "Edip" i öldürmeyi düşünmüyordu. Bu yüzden Edip olduğunu düşünüyordum ve öyle de oldu. Cinayet anını tam göstermediler fakat Edip araya girmeye kalkınca kaza ile düştüğünü düşünüyorum ben. Çünkü oda da kavga eden kimse onu öldürmeyi düşünmüyordu.

2.Sezon

2.sezon birincisi kadar güzel olacak mı? Ne gibi olaylar olacak? Katil kim? Olayı kim nasıl örtmeye çalışıyor? Oya bu kadar karmaşa içerisinde rahatla çocuğunu kucağına alabilecek mi? Serhan'la Merve boşanacak mı? Bir kaç bölüm önce gelinlik provası yapan Burcu'yu ve damatlık deneyen Mehmet'i gördük? Burcu, Arzu'dan şikayetçi olurum diyerek Mehmet'i tehdit etti ve evlenmeye ikna mı etti? Yoksa Mehmet Arzu'yla tekrar mı evleniyor? O zaman Burcu kiminle evleniyor? Bu soruların cevapları 2.sezona kaldı. Sabırla Eylül'ü bekleyeceğiz. Alkışlar UTC ekibine!  • Share:

You Might Also Like

2 yorum

  1. Sezon boyunca izlediğim tek diziydi diyebilirim. Çok güzel özetlemişsim. Bakalım yeni sezonda izleyicileri neler bekliyor.

    YanıtlaSil
  2. oyy tez çalışması gibi olmuş :) ilk üç bölümü izleyip bırakmıştım. bir iki yabancı diziye benziyo diye ama renkli havalı dizi ivit ve nert fıratı çok severiiim :)

    YanıtlaSil