Garip Baba

Mayıs 23, 2018


Fotoğrafta gördüğünüz Veli Caydı, namı değer "garip baba"
Geçen hafta bir ödevim için keyifli bir röportaj yaptım kendisiyle. Babaannemin kuzeni oluyor fakat daha önce hiç tanışmamıştık. Babamlardan hikayelerini dinlediğim, adını duyduğum birisiydi. Tanışmış olduğum için çok memnunum.Hayat hikayesi acılarla dolu olduğu için "keyifli" bir sohbet diyemeyeceğim ama onun dışında hemen hemen her konuda keyifle sohbet edebileceğiniz biri. İyi ki röportajı onunla yapmışım, buradan kendisine bir kez daha teşekkür etmiş olayım, yardımcı olduğu için.

37 yıl boyunca spastik olan kızı Özlem’i yaşatmaya çalışmış bir baba Veli Caydı. Eşini kaybettikten sonra kızına 6 yılda yalnız bakmış ve tüm çabalarına rağmen kızını 2005 yılında kaybetmiş. Mustafa Küpçü, Caydı’nın mücadeleyle dolu hayatını “Deli Ormanlı Garip Baba” adında bir kitap yazarak anlattı. Aydili Sanat Derneği Yayınlarından, çıkan kitaptan elde edilen gelir ise Spastik Çocuklar Derneğine bağışlanmış.
Eşini kaybettikten sonra kızı Özlem'in her günün 5 yıl boyunca günlük tutarak anlatmış. O gün ki hava durumundan, kızının saat saat ateşine kadar her şeyi kontrol edip notlarını tutmuş. Defterleri incelemem için elime verdiğinde gerçekten çok duygulandım.


Garip Baba mahlasıyla şiirler yazan Veli Caydı röportaj sorularımı sıralarken  “Sorulara alışkınım, buraya geldiğim zaman, yapmak istediğim her şeyi yaptım. Nereye gelmek istiyorsam oraya geldim. Her şeyin en iyisini yapmaya çalıştım.” Dedi. Eşini ve kızını kaybettikten sonra Kocaeli’deki evinde tek başına yaşamını sürdürüyor ve hala kızı Özlem’e şiirler yazmaya devam ediyor.
  • Share:

You Might Also Like

2 yorum

  1. ne tatlı bişi yapmışsın o da tatlı bir amcaymış ama :)

    YanıtlaSil
  2. Güzel olmuş yazı. Hem de deneyim katmış sana ve okuyan bizlere. :)

    YanıtlaSil